כל מה שחשוב לדעת על אימון לטיפול בחרדות

חרדה, וליתר דיוק הפרעת חרדה, פוגעת באופן משמעותי בשגרת החיים. כשהחרדה מתעצמת, האדם סובל משלל תסמינים פיזיים ובהם כאבים בחזה, הזעה מוגברת, קושי של ממש לנשום, סחרחורות ועוד. אל התסמינים הנ"ל עלולות להצטרף מחשבות טורדניות ופחד משתק, ובחלק מהמקרים כתוצאה מהחרדה מתפתחים גם רגשות אשמה, ייאוש ואפילו מחשבות אובדניות.

טיפול בחרדה מחייב תשומת לב לסיבות שבגללן היא מתפתחת, ולכן אימון מתאים עשוי להיות אפקטיבי מאוד.

הסיבות להתפתחות חרדות

ישנם סוגים רבים של הפרעות חרדה והטיפול בהן משתנה בהתאם לסוג הספציפי. בין החרדות ה"פופולריות" ביותר: חרדת בחינות, חרדת טיסות, חרדה ממקומות הומי אדם, חרדה חברתית, חרדה מפני מחלות ועוד.

אימון לטיפול בחרדות מאפשר לזהות את הגורמים להיווצרות התופעה. חשוב להדגיש שהרפואה עדיין לא יודעת בוודאות מדוע מתפתחת תגובת יתר שכזו, אבל ההערכה היא שמדובר בשילוב בין גנטיקה, גורמים כימיים, אירועים שמתרחשים בחיי האדם ומאפייני האישיות שלו. מטרת הטיפול היא לאבחן במדויק את הטריגרים שגורמים להתפרצות החרדה, ולאמן את המוח להתבונן במציאות החיים מזווית מעט שונה, כך שהאדם יוכל להתמודד עם האיום שהוא חווה מבלי לסבול מכל תסמיני החרדה.

מדוע חשוב לטפל בחרדות?

למעשה אימון לטיפול בחרדות מחדד את ההבדלים בין פחד לבין חרדה. פחד הוא תגובה סבירה לאיום, והוא מאפשר לאדם להגן על עצמו ביחס לאותו איום. חרדה היא כבר תגובה שלא באמת עוזרת לאדם. הבדל אחד הוא שפחד הוא תגובה לאיום ספציפי, בעוד החרדה נוצרת שלא בגלל אובייקט מסוים. מבחינה התנהגותית, פחד מוביל לבריחה או התמודדות, ובעצם נטרול האיום, בעוד החרדה משתקת ולא מאפשרת פעולה. גם בהיבטים הרגשיים והפיזיולוגיים יש הבדלים משמעותיים בין פחד לבין חרדה ולכן חשוב לטפל בחרדות.

מה כולל אימון לטיפול בחרדות?

אימון לטיפול בחרדות תהליך שמבוסס על טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי – כלומר שינוי התפישה ביחס למציאות, ולאחר השינוי החיוני הזה גם שינוי ההתנהגות. הבסיס הוא כאמור זיהוי הטריגרים להתפרצות החרדה, כך שניתן יהיה להרחיב את נקודת המבט של האדם לגביהם. במקביל יכלול הטיפול גם תשומת לב לתסמינים הפיזיים כדי לנטרל אותם וכך לאפשר לאדם להתמודד עם הקושי הרגשי בלי הכבדה נוספת.