למה צריך רישוי עסק?

הדבר שהכי מפחיד בעלי עסקים הפועלים ללא רישיון, הוא שהגורמים הממשלתיים יגלו את העובדה הזו ויסגרו להם את העסק. קבלת רישוי עסק איננה מסובכת כל כך, אך ישנם רבים החוששים מהבירוקרטיה ומעדיפים להתחיל לעבוד ולא לחכות עד שהליך קבלת רישיון עבור העסק יסתיים. הסיכון הוא רב, במיוחד לאור העובדה שבשביל להקים עסק נדרשות לא מעט אנרגיות ובמיוחד השקעה כלכלית גדולה במרבית המקרים. עמידה בתנאי החוק ובדרישות שלו באשר לסוג העסק הספציפי, יכולה להיות מעט מעיקה בתחילת הדרך אך מאוד להשתלם לטווח הארוך.

כמה זמן ייקח עד שאקבל רישוי עסק?

ראשית כל, התהליך עצמו כמובן שאיננו מתרחש "מהיום למחר" וקבלת רישוי עסק יכולה לארוך כמה שבועות או חודשים אפילו. עם זאת, הדבר שיכול להקל על הדרך ולגרום לקיצור הזמן עד לקבלת הרישיון, הינו הבנה ובקיאות בתהליך והיכרות עם דרישות החוק באשר לענף הספציפי שבו עוסק בית העסק המבקש לקבל את הרישוי.

ליווי מקצועי של אנשים העושים זאת באופן שוטף, אשר יכולים לייעץ לכל בעל עסק בקשר לדרישות המיוחדות שעליו לעמוד בהן, יכול ללא ספק להפוך את התהליך המייגע לפשוט הרבה יותר. עם זאת, חשוב לבדוק היטב ממי אתם עומדים לקבל ייעוץ ולוודא כי החברה מעסיקה אנשי מקצוע שיש להם ניסיון בהוצאת רישיונות עבור עסקים דומים לזה שלכם. במידה ובחברת הייעוץ שבה בחרתם ישנם עובדים המכירים את בעלי התפקידים במשרדי הממשלה השונים, יודעים אילו שלבים קיימים בדרך וכיצד לצלוח אותם ביתר קלות – בהחלט ניתן לצמצם ולקצר את הזמן מתחילת התהליך ועד לקבלת הרישוי שציפיתם לו.

מה כולל התהליך של קבלת הרישיון?

עד לקבלת רישוי לעסק ישנם כמה שלבים עיקריים, בהם:

  1. איסוף של כל הנתונים הנדרשים עבור הגשת הבקשה.
  2. הגשת הבקשה עבור קבלת הרישיון.
  3. מתן פירוט לבעל העסק בקשר לשינויים שהוא יצטרך לבצע בכדי לקבל את הרישיון.
  4. ביצוע השינויים עצמם ומעבר של ביקורת.
  5. ריכוז של חוות הדעת מכל הגורמים המאשרים.
  6. קבלת הרישיון לפעילות העסק באופן חוקי.

על אף מורכבות ההליך לקבלת רישיון עסקי, מוטב לבצע את כולו כחוק ולחסוך עוגמת נפש בעתיד.