מטפל הוליסטי – מה זה ובאיזה מצבים מומלץ ללכת?

המאה ה-21 הביאה איתה מצבים רגשיים איתם צריכה להתמודד האנושות – לחץ, חרדה, עומס רגשי, וכדומה, שהרפואה הקונבנציונלית והפסיכולוגים לא תמיד יודעים כיצד להתמודד איתם.
בנוסף לכך, טיפול פסיכולוגי לא תמיד מתאים לכל אדם, ונולדו שיטות טיפול אלטרנטיביות שמקלות על מצבים כאלו.

מטפל הוליסטי וטיפול הוליסטי – מה זה?

מטפל הוליסטי מטפל בשיטה הנקראית פסיכותרפיה הוליסטית, שהיא שיטת טיפול נפשית ורגשית העובדת על כל הרבדים של אדם; הנפשיים, המנטליים, הפיזיים והרוחניים, והיא תופסת את האדם ככל סך חלקיו, וכאשר ישנה שלמות בכל אחד מן המרכיבים הללו, כך מגיעים לנחת ולשלווה.

הפסיכותרפיה ההוליסטית היא מעין פיוז'ן בין תורת הפסיכולוגיה המערבית ותורות הנפש המזרחיות, כאשר הרציונל מאחורי הוא לקחת את הדברים הטובים והמועילים מכל אחת מן התורות על מנת ליצור משהו חדש ומותאם יותר לאדם המטופל, על מנת ליצור תהליך של ריפוי עמוק ומענה למצוקות נפשיות ולבעיות פסיכוסומטיות.

לרוב אנשים נרתעים מפסיכולוגים או לא מוצאים מענה בשיטת טיפול זו מכיוון שהיא מבוססת על שיח. בטיפול עם מטפל הוליסטי, יחד עם השיחה, משלבים שיטות מעשיות המסייעות לנו לעשות מהלכים אקטיביים ולייצר שינויים משמעותיים בחיינו, ובאופן בו אנו חווים את עצמנו ואת העולם, ומטרתה היא להעניק לנו כלים טובים יותר להתמודדות.

שיטת הטיפול של מטפל הוליסטי והפסיכותרפיה ההוליסטית רואה את הקשר ההדוק שבין הגוף לנפש.
לדוגמה – אם אדם מרגיש כאב פיזי בחלק מסויים בגוף, יכול מאוד להיות שזה נובע מאיזשהו לחץ נפשי או רגשי והמיקוד בטיפול ההוליסטי יהיה דווקא במקום הזה. קשיים נפשיים יכולים לנבוע ממקור של קושי רוחני – תחושה של חוסר תכלית, חוסר משמעות בחיים – והטיפול ההוליסטי יתמקד בזה.

מטפל הוליסטי – למי מומלץ?

הטיפול ההוליסטי מומלץ לכל אחד שמרגיש קושי בחייו שהוא אינו מצליח למצוא לו מענה או שהוא אינו מצליח להתמודד איתו. השילוב בין מזרח ומערב בשיטת הטיפול ההוליסטית מצריך פתיחות, להיחשף ו"לנקות את הציניות" ולהגיע נקיים לטיפול על מנת לאפשר לו באמת לעבוד, ולתת לו צ'אנס אמיתי לשנות את חיינו.